| Helena v krabici – čtrnáctideník studentů Univerzity Palackého |
| Pátek, 02 březen 2007 | |
|
Helena v krabici je časopis studentů Univerzity Palackého v Olomouci. Médium se zrodilo na půdě katedry žurnalistiky, ale již teď se může pyšnit několika stálými redaktory z jiných kateder a fakult. Postupn ě se tak naplňuje cíl tvůrců vytvořit na naší alma mater první časopis od studentů pro studenty s pravidelnou periodicitou. Helena v krabici je čtrnáctideníkem, a proto vás také budou jednou za dva týdny na univerzitní půdě oslovovat redaktoři a časopis vám nabízet. První čísla jsme distribuovali zdarma, existenční podmínky nás však donutily zavést symbolický poplatek osm a posléze deset korun, který společně s výnosy z inzerce pokrývá nejnutnější náklady. V současné době je časopis distribuován opět ZDARMA.Autoři projektu přišli s nápadem vydávat vlastní časopis v dubnu roku 2004. Jakmile byla dokončena projektová dokumentace, bylo možné začít pracovat. K budoucímu šéfredaktorovi Petru Janečkovi a jeho zástupcům Michaele Jendekové a Petru Albrechtovi přibyli Jitka Szászová, Ondřej Leinert, Ondřej Martínek, jakožto osoby zodpovědné za jednotlivé sekce v časopise a Iva Zigmundová, vedoucí inzerce a PR. V květnu 2004 vydává redakce o počtu deseti lidí nulté číslo Heleny v krabici, jež mělo sloužit pro vyzkoušení mechanismů práce v redakci a práci s redakčním software. Dne 26.7.2004 registruje přípravný výbor občanské sdružení Studenti UP, jako vydavatele časopisu Helena v krabici. Na začátku zimního semestru 2004 se začíná pracovat na prvním čísle. Do redakce přibyla další desítka redaktorů, studentů prvního ročníku žurnalistiky. Počátkem akademického roku 2005/2006 opouští projekt většina jeho zakladatelů. Do čela časopisu se dostává Ondřej Martínek. Páteř redakce tvoří studenti prvního a druhého ročníku katedry žurnalistiky. Dne 6. 11. 2006 vstupuje Helena v krabici osmnáctým číslem do třetího roku své existence. Odstupujícím a v pořadí druhým šéfredaktorem je Ondřej Martínek. Jeho nástupkyní se stává Marie Vladyková. Časopis dostál během dvou let mnoha změn formálních i obsahových. V současné době vychází ve formátu A4 na 20 stranách (barevná obálka) v nákladu 1.000 ks. Počet stažených čísel v pdf formátu se pohybuje okolo 500 měsíčně. ![]() S letním semestrem 2007 dochází k rozšíření Heleny v krabici na 24 stran. Časopis je nově také distribuován v omezené míře na státní olomoucká gymnázia. Je připravována on-line verze Heleny v krabici. Občanské sdružení Studenti UP se stává spoluzakladatelem Unie studentů UP. Sdružení také plánuje sérii žurnalistických workshopů pro studenty středních škol a spolupráci s časopisy na olomouckých gymnáziích vycházejících. Od dubna by měli redaktoři Heleny v krabici každý týden vytvářet celou studentskou stránku v Olomouckém deníku. Časopis je také mediálním partnerem festivalu Academia Film Olomouc 2007. Aktuálně redakce spolupracuje s komunitním portálem upol.info a se studentským serverem www.studentskemestecko.cz. |
ě se tak naplňuje cíl tvůrců vytvořit na naší alma mater první časopis od studentů pro studenty s pravidelnou periodicitou. Helena v krabici je čtrnáctideníkem, a proto vás také budou jednou za dva týdny na univerzitní půdě oslovovat redaktoři a časopis vám nabízet. První čísla jsme distribuovali zdarma, existenční podmínky nás však donutily zavést symbolický poplatek osm a posléze deset korun, který společně s výnosy z inzerce pokrývá nejnutnější náklady. V současné době je časopis distribuován opět ZDARMA.
Dne 26.7.2004 registruje přípravný výbor občanské sdružení Studenti UP, jako vydavatele časopisu Helena v krabici. Na začátku zimního semestru 2004 se začíná pracovat na prvním čísle. Do redakce přibyla další desítka redaktorů, studentů prvního ročníku žurnalistiky. 